//
you're reading...
Uncategorized, העמותה בפעולה, חדשות, מאבק ייצוא הגז

המאבק לשקיפות: העמותה עתרה נגד שר התשתיות והאנרגיה ומנכ"ל משרדו

עתירה תקדימית לגבי חובת חשיפת לוח פגישות שר ומנכ"ל משרדו

 האם שר ומנכ"ל משרדו רשאים להסתיר מהציבור את לוח זמני פגישותיהם ופעילויותיהם שנערכו במסגרת מילוי תפקידם? היום הגישה 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת'עתירה תקדימית הנוגעת להעברתם לידיה של לוח פגישות שר התשתיות הלאומיות,האנרגיה והמים, השר סילבן שלום, ומנכ"ל משרדו לשעבר, שאול צמח, בחודשיים שקדמו להחלטה על ייצוא הגז מישראל

במשך 296 ימים מסרבת לשכת שר התשתיות הלאומיות,האנרגיה והמיםלהיענות לפניית העמותה לדמוקרטיה מתקדמת בעניין ולכבד את חוק חופש המידע בנושא ואת הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, גם לאחר שאגף חוק חופש המידע במשרד המשפטים קבע מפורשות כי לשכת השר מפרה את החוק.

העמותה  לדמוקרטיה מתקדמת מבקשת במסגרת העתירה, שהוגשה בשמה באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, כי בית המשפט יקבל את העתירה ויורה לשר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים ומנכ"ל משרדו לשעבר לחשוף בפני העותרת ובפני הציבור הרחב את לוח זמני פגישותיהם ופעילויותיהם מיום 1.5.2013 עד ליום 30.6.2013 שנערכו בעת מילוי תפקידם וכן פרטים אודות מועדן, זהות הגורם עמו נפגשו, זהות שולחו וזהות כל הגורמים שנכחו בפגישה או בפעילות בהשתתפותם.

 לאחר חודשים ארוכים של חוסר מענה, לאחרונה העביר משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים תגובה לפיה פרסום לוח הזמנים כמבוקש על-ידי העמותה לדמוקרטיה מתקדמת (מיום 1.5.13 עד ליום 30.6.14) יוביל "לסיכון ביטחוני משמעותי" ועלכן אין לפרסמם (ראו מכתב מלווה לתגובת נציג משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים מטעם האגף לפניות הציבור במשרד ראש הממשלה, המצורף לעתירה ומסומן כנספח י"ג).

תזכורת: שרות המשפטים והבריאות מפרסמות מידי שבוע את לוח פגישותיהם מהשבוע שעבר.

 קישור לעתירה המלאה:

http://1drv.ms/1hohcpJ

קישור לנספחי העתירה:

http://1drv.ms/1hohn4e

ציר הזמן: תקציר המאורעות והנסיבות שהובילו להגשת העתירה

 יום 0 – 22.5.2013 – תאריך הגשת הבקשה הראשונית מטעם העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, בכפוף לחוק חופש המידע.

 21.6.2013 – 30 יום להגשת הבקשה עפ"י חוק חופש המידע. זהו המועד בו הייתה אמורה לשכת שר התשתיות להחזיר תשובה לגבי בקשתנו, כלומר להעביר את לו"ז השר ומנכ"ל משרדו או לסרב להעביר אותם ולנמק מדוע.

לאחר 61 ימים –  15.7.2013 ממשרד התשתיות כותב לעמותה מכתב (הגיע ליעדו רק ב-29.7.2013). המשרד מסרב להשיב לבקשת העמותה וטוען כי יש למקדה ולתחום את זמניה, למרות שהבקשה הייתה ממוקדת ותחומה בזמן (מיום כניסת השר לתפקידו ועד יום שליחת התשובה). תגובתנו למכתב נשלחה יממה לאחר מכן ובה תחמנו את הזמן בין התאריכים 1.5.2013-30.6.2013. משרד התשתיות מסרב להגיב בתשובתו לבקשה לגופה.  

לאחר 127 ימים  –  29.9.2013 –משרד התשתיות שולח מכתב הכולל דרישה חדשה נוספת – לפצל את בקשותינו לגבי השר והמנכ"ל ולשלם מחדש את אגרת חוק חופש המידע בגין כל אחת מהבקשות. משרד התשתיות ממשיך לסרב להגיב בתשובתו לבקשה לגופה.

במשך שבועיים-שלושה מתקיימות שיחות טלפון בין העמותה למשרד התשתיות מהן השתמע כי משרד התשתיות עומד להשיב לנו בקרוב בנוגע לדרישתנו לקבל לו"ז של השר בלבד, מבלי להגיש בקשה נוספת. בחלוף הזמן הבנו כי אין אלה פני הדברים.

לאחר 148 ימים – 20.10.2013 – העמותה מגישה תלונה באגף חוק חופש המידע במשרד המשפטים על הפרת חוק חופש המידע מצד משרד התשתיות. ללשכת השר לוקח זמן רב להעביר התייחסות בנושא למרות שאגף חופש המידע פנה למשרד התשתיות מספר פעמים.  

לאחר 206 ימים – 17.12.2013 – אגף חוק חופש המידע במשרד המשפטים מקבל תשובה של משרד התשתיות שלאחריה הוא מאמץ את כל טענות העמותה וקובע כי משרד התשתיות הפר את חוק חופש המידע ואף הטעה את נציגי העמותה לגבי הצורך לפצל את הבקשה לשר ולמנכ"ל. גם במסגרת תשובתו למשרד המשפטים מסרב משרד התשתיות להשיב לבקשה לגופה.

לאחר 247 ימים – 27.1.2014 – חודש ו-11 יום לאחר פסיקת אגף חוק חופש המידע. העמותה פונה פעם נוספת לאגף חוק חופש המידע במשרד המשפטים כיוון שגם לאחר פסיקת האגף, ממשיך משרד התשתיות להתעלם מבקשת העמותה ומסרב להעביר לידיה אפילו תגובה רשמית לגבי בקשתה.

לאחר 274 ימים – 23.2.2014 – הזדמנות אחרונה – עו"ד אפי מיכאלי שולח מטעם העמותה מכתב התרעה למשרד התשתיות לפני הגשת עתירה נגדם.

 לאחר 276 ימים –  25.2.2014  – לאחר 276 ימים משרד התשתיות מעלה לראשונה טענות חדשות ומשיב כי בקשת העמותה הועברה לשירותי הביטחון וכי הוראות, לכאורה, של היועץ המשפטי לממשלה מונעות ממנו להעביר לו"ז הנוגע לפרק זמן כה ממושך (חודשיים). עוד באותו יום חוזרת העמותה למשרד התשתיות ומודיעה כי היא דוחה מכל וכל את תשובת המשרד ואם לא יועברו לידינו לו"ז פגישות השר ומנכ"ל משרדו תוך שבוע ימים נעתור כנגדם.

לאחר 296 ימים – 17.3.2014 –מוגשת העתירה בהתאם להוראות חוק חופש המידע.  

דיון

אין תגובות.

מה דעתך?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

השאירו את כתובת האימייל שלכם לקבלת אימייל כאשר מפורסמת הודעה חדשה

הצטרפו אל 2,457 שכבר עוקבים אחריו

%d בלוגרים אהבו את זה: